Zielona Szkoła 2008

opublikowane: 22 mar 2012, 02:30 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 6 kwi 2012, 11:34 ]
W dniach od 11 do 24 maja 2008r. 34 uczniów klas III przebywało na zielonej szkole w Jastrzębiej Górze w Ośrodku "Drejk". Opiekę nad dziećmi sprawowały panie Ewa Czapelka, Dorota Śliwa i Justyna Żyła.

Ośrodek położony był 100 m od morza na przepięknym wybrzeżu klifowym. Położenie oraz wyposażenie dawało duże możliwości aktywnego wypoczynku oraz organizację spotkań i zabaw. 600 metrów dzieliło ośrodek od centrum handlowego Jastrzębiej Góry co sprzyjało bezpieczeństwu dzieci. Ośrodek dostosowany był do potrzeb i atrakcyjności pobytu dziecka.

Podczas pobytu realizowano program z zakresu kształcenia zintegrowanego oraz program profilaktyki zdrowotnej w zakres którego wchodziły zajęcia z:

• gimnastyki korekcyjnej,
  • zajęć na basenie krytym (2 razy w tygodniu),
  • gry i zabawy sportowe na boisku szkolnym,
  • zabawy na placu zabaw,
  • spacery i piesze wycieczki wzdłuż morza,
  • zabawy piłką i chustą na plaży,
  • mini olimpiady z wykorzystaniem sprzętu i boisk ośrodka.

W zakres programu edukacji ekologicznej wchodziły następujące zajęcia:

• obserwacja fauny i flory - zwrócenie uwagi na ochronę wydm,
  • obserwacja szkód spowodowanych sztormami, wiatrami halnymi, erozji,
  • obserwacja czystości wód morskich,
  • obserwacja pracy rybaków i rozmowy o specyfice pracy na morzu,
  • edukacyjne na temat czynników kształtujących klimat nadmorski i działań podejmowanych w celu zachowania czystości ekologicznej regionu.

Ponadto organizowane były wycieczki turystyczno-krajoznawcze do:

• Gdyni - rejs statkiem po porcie, oceanarium;
  • Sopotu - molo, "krzywy dom";
  • Łeby - Słowiński Park Narodowy - ruchome wydmy, wyrzutnia;
  • Helu - port, fokarium i pokaz karmienia fok;
  • Malborka - historia zamku krzyżackiego z przewodnikiem;
  • Rozewia - latarnia morska;
  • Jastrzębiej Góry - Gwiazda Północy i Lisi Jar.

Podczas zielonej szkoły organizowane były również zajęcia integracyjne dla grup, pokaz magii i iluzji, dyskoteki, "randka w ciemno" z uroczystą kolacją, ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewem piosenek morskich, koncert szantowy zespołu "Art-Nord", chrzest morski z nadaniem imion morskich oraz konkursy:

• plastyczny "Zachód słońca nad morzem",
  • malowanie kamieni farbami,
  • rzeźby i budowle z piasku,
  • sprawnościowe,
  • czystości.

Pobyt okraszony był miłą atmosferą, uśmiechami dzieci i pysznościami kulinarnymi wzbogaconymi o zdrową żywność.

Tekst przygotowała: mgr Ewa Czapelka