Zachęcamy uczniów do zdrowego żywienia

opublikowane: 21 mar 2012, 13:10 przez Katarzyna Rakowicz

Informujemy, iż od bieżącego roku szkolnego w naszej szkole nie będzie istniał sklepik szkolny. Zachęcamy uczniów, aby zamiast kupować paczkę chipsów, zabrali z domu kanapki i napój na drugie śniadanie.

Informujemy również, iż od początku listopada w "Szóstce" rozpoczynamy program "Mleko dla szkół", w ramach którego dzieci mogą dwa razy w tygodniu zakupić kartonik (250ml) mleka białego lub smakowego.W obecnym roku szkolnym cena kartonika mleka białego to 43 gr., a mleka smakowego 63 gr.

Dzieci uczęszczające do szkoły spędzają przeciętnie 5 - 6 godzin poza domem. Okazuje się, że znaczna liczba dzieci i młodzieży nie jada systematycznie posiłków w szkole. Ponadto część z nich wychodzi z domu bez śniadania.

Ideą Programu "Mleko dla Szkół" jest, aby każdy uczeń miał szansę na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Stało się to realne dzięki temu, że od września 2004 roku mleko spożywane w placówkach oświatowych dotowane jest przez Unię Europejską, a odpłatność za takie mleko stanowi tylko pokrycie minimalnych kosztów. Każde dziecko objęte Programem "Mleko dla Szkół" ma możliwość wypicia w szkole 0,25 l mleka świeżego (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko jest pite przez dzieci w grupie, na "dużych" przerwach, często razem z nauczycielem.

Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Dzięki Programowi "Mleko dla Szkół":

• uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko każdego dnia,
  • utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe.