Wycieczka edukacyjna w nadleśnictwie

opublikowane: 21 mar 2012, 10:56 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 11 kwi 2012, 11:06 ]
W czwartek 10 listopada 2005 roku klasy pierwsze były na wycieczce edukacyjnej w Nadleśnictwie Rudziniec. Przeszły tam urokliwą Ścieżkę Przyrodniczo-Leśną z leśniczym. Uczyły się odróżniać drzewa między innymi: dąb, jesion, buk, brzozę po ich korze i liściach, poznawały zwyczaje zwierząt. Jednak przede wszystkim nauczyły się jak zachowywać się w lesie.

Spacerowały ok. 1,5 godziny. Była to dla nich prawdziwa przeprawa. Mostki, kładki, ambonki myśliwych oraz wieża obserwacyjna. Wszystko musiały dokładnie zobaczyć. Wycieczkę oprowadzał przemiły leśniczy pan Głowacki. Najpierw dzieci siedząc na ławeczkach w kręgu, wysłuchały prelekcji o tym, jak bardzo nam wszystkim potrzebny jest las i kontakt z przyrodą. Później przy kolejnych tablicach informacyjnych, słuchały opowieści m.in. o chorej sarence, którą myśliwy niestety musiał zastrzelić. Zobaczyły szable dzika, dowiedziały się, że w tych lasach można spotkać także bociana czarnego oraz jego białe dzieci, co zaświadcza o tym, że Śląsk się oczyszcza. Już wiedzą, że sosna w promieniu kilku metrów stwarza korzystne warunki dla chorych na alergię, oczyszczając powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Na koniec zmęczone, ale zadowolone zajadały smakołyki przygotowane w domu przez mamusie. Bawiły się również na drewnianych zwierzątkach, korzystając z uroków i dobroczynnego wpływu lasu na organizm człowieka.

Bardzo dziękujemy Nadleśniczemu Panu Mamokowi oraz Panu Głowackiemu za dostarczenie dzieciom wielu wrażeń. Do rzadkości należą już tak mili, bezinteresowni i uczynni ludzie. Pan Głowacki od razu zgodził się, by oprowadzić dzieci po lesie. Miał bardzo dobry kontakt z uczniami. Jego postawa, umiłowanie lasu, zwierząt oraz poczucie humoru zaprocentuje w przyszłości, ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie naszych uczniów. Dziękujemy także za plany lekcji oraz folderki dydaktyczne.