Wizyta klas trzecich w KWK "Knurów"

opublikowane: 22 mar 2012, 05:12 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 5 kwi 2012, 11:56 ]
19 października 2010r. uczniom klasy IIIa i IIIb wychowawcy zorganizowali wycieczkę, w myśl powiedzenia: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie". Uczniowie mieli okazję zwiedzić Izbę Tradycji Kopalni Węgla Kamiennego "Knurów" oraz knurowską kopalnię.

Wszyscy byliśmy zachwyceni nadzwyczaj miłym przyjęciem i serdecznością ze strony kierownictwa oraz pracowników. Delektowaliśmy się opowieściami kustosza Izby Tradycji pana Bogusława Szyguły, który zaciekawiał dzieci eksponatami, makietami oraz historyjkami o Knurowie i kopalni. Podobała nam się wyprawa chodnikami szybu szkoleniowego, prowadzona przez pana Zbigniewa Kosmalę. Panowie mieli wiele cierpliwości i ciepła dla dzieci. Potrafili dostosować opowieści i czas zwiedzania odpowiednio do ich wieku. Byli pełni dobrego humoru i radości.

Dzieciom podobała się każda z czterech sal Izby Tradycji. Zarówno pierwsza, przypominająca wnętrze kopalni, gdzie można było oglądać chodnik górniczy w drewnianej i stalowej obudowie, podziwiać różnego rodzaju przyrządy kopalniane m.in. telefon ścianowy, drogowskazy i zapalniki, narzędzia i sprzęt górniczy. Ciekawą była również druga sala, stylizowana na gabinet dyrektora z oryginalną łącznicą telefoniczną, dalekopisem z lat trzydziestych oraz portretami prawie wszystkich dyrektorów KWK "Knurów". Uczniowie widzieli wnętrze izby górniczej, sprzęt ratowniczy oraz zabytkowe instrumenty orkiestry dętej. Przechodzili przez markownię, lampownię, łaźnię do szybu. Dowiedzieli się, że w Knurowie był pałac i ... smok?!

Pan Szyguła wybił dla nas również pamiątkowe monety. Jako pierwsza otrzymała ją Ania Firek, która wiedziała skąd się wzięła nazwa górnik.

Mamy więc w Knurowie małe muzeum historyczne, które warto pokazać. Największą jednak atrakcją była kopalnia. Maszyny górnicze, kopalniany elektrowóz, chodnik oraz kombajny wzbudzały zachwyt u dzieci. Już sam moment założenia kasków górniczych był emocjonujący.

Panowie przewodnicy oświetlając drogę latarkami, uczyli dzieci zachowania w kopalni, i słów związanych z kopalnią. Wszyscy górnicy pozdrawiają się słowami Szczęść Boże i nikt nie przeklina. Wiemy już co to jest gruba, spong, ocios, szychta, moplik, dlaczego górnik nazywa się górnikiem, kto wypił wodę ze stawu przy dawnym zamku w Knurowie, dlaczego górnicza czapka ma piórka, skąd wzięła się nazwa Knurów i kiedy powstało nasze miasto i wiele innych ciekawych informacji.

Uczniowie w wyrazie wdzięczności złożyli pod pomnikiem św. Barbary, patronki górników, symboliczne kwiaty. Tym gestem i słowami pragniemy podziękować Dyrekcji i pracownikom KWK "Knurów" za profesjonalnie zorganizowaną wycieczkę oraz złożyć w imieniu Dyrekcji Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 6, nauczycieli, rodziców oraz uczniów z okazji zbliżającego się Dnia Górnika wszystkim górnikom serdeczne życzenia. Dużo rześkiego i chłodniejszego powietrza w kopalni, spokoju, poczucia bezpieczeństwa, radości i wiele słońca. Już wiemy, że górnicze skarby nie drzemią w podziemiach kopalni, górnicze skarby to ludzie kopalni.

Dla zainteresowanych przydatne słowa z gwary górniczej:

• czako - górnicza czapka z pióropuszem noszona do galowego munduru np. na barbórkę
  • fedrować - wydobywać węgiel
  • gwarek - dawne określenie górnika
  • hajer - górnik
  • hałda węgla - zwałowisko odpadów górniczych, nieużytków
  • kombajn chodnikowy - maszyna górnicza na gąsienicach służąca do drążenia wyrobisk
  • kombajn ścianowy - maszyna służąca do pozyskiwania węgla, porusza się po specjalnym przenośniku
  • KWK - kopalnia węgla kamiennego
  • metanomierz (metanometr) - urządzenie służące do badania poziomu stężenia metanu pod ziemią
  • nadsztygar - główny nadzorca, nadzoruje zwykle kilka oddziałów kopalń
  • ocios - boczna ściana w kopalni