Światowy Dzień Zdrowia w naszej szkole

opublikowane: 5 kwi 2017, 11:35 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 23 lis 2017, 05:58 ]
7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO.

Z tej okazji w naszej szkole odbędzie się Szkolny Dzień Profilaktyki. Program zajęć jest bardzo bogaty - będą spektakle edukacyjno-profilaktyczne przygotowane przez Teatry "Moralitet" i "Edu-Artis" z Krakowa, warsztaty, porady specjalistów - dietetyka, rehabilitanta, psychoterapeuty, praca zespołowa w klasach z wychowawcami, a w klasach młodszych nawet zajęcia edukacyjne z psem "Bezpieczny pies, bezpieczne dziecko".

Dla zainteresowanych pełen program zajęć poniżej:

HARMONOGRAM ZAJĘĆ - DZIEŃ PROFILAKTYKI - 7 kwietnia (piątek)

klasy 0 i klasy I
  • O co temu Panu chodzi” – bezpiecznie kontakty z nieznajomym
  • Bezpieczny pies – bezpieczne dziecko” – kontakty z psem, obrona przed atakiem psa
  • gr. 0a, 0b – zajęcia do godz. 12:00
klasy II
  • Kłopoty misia Zdzisia” – zasady zachowania się w sytuacjach trudnych + pogadanka
klasy III
  • Smacznie, zdrowo, kolorowo” – zasady zdrowego odżywiania
  • dziewczynki 3a, b, c - spotkanie z panią dietetyk
  • chłopcy 3a, b, c - spotkanie z panem rehabilitantem
klasy IV
  • zajęcia z psychoterapeutą „Wiem co jem” - wpływ odżywiania na zdrowie psychiczne
  • spotkanie z dietetykiem
klasy V
  • Agresji mówię NIE” – spektakl poświęcony przeciwdziałaniu krzywdzie i
  • prelekcja jak sobie radzić z agresją, ograniczać ją
klasy VI
  • Inna strona życia” – przeciwdziałanie nałogom
  • prelekcja na temat nierównego traktowania, wykluczenia z grupy
  • warsztaty z wychowawcą - praca projektowa

Do przeprowadzenia zajęć zaprosiliśmy m.in.:
  • Teatr "Moralitet" z Krakowa:
KŁOPOTY MISIA ZDZISIA - bajeczka promująca zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO! - widowisko propagujące działania pro-zdrowotne (zdrowe żywienie, ruch fizyczny)
  • Teatr "Edu-Artis" z Krakowa:
INNA STRONA ŻYCIA –  spektakl stara się odpowiedzieć na pytanie : co powoduje, że młodzież sięga po używki: narkotyki, dopalacze oraz ostrzega przed następstwami złych decyzji. Spektakl skłania uczniów do refleksji nad własną tożsamością i przynależnością do różnych grup rówieśniczych.

AGRESJI MÓWIĘ NIE! - spektakl przedstawia kilka scenek z życia nastolatków, które dadzą odpowiedź na pytanie "Czy łatwo jest ulec złu i agresji?" Czy zdrowy rozsądek nie mógłby sobie z nimi poradzić?
  • Teatrzyk Lalek "Ciastuś" z Zabrza:
O CO TEMU PANU CHODZI? - bajeczka opowiada o bezpieczeństwie, pokazuje dzieciom, że rodzice ostrzegają je przed niebezpieczeństwami i jak ważne jest by słuchać tych ostrzeżeń.
  • POLSKIE CENTRUM DOGOTERAPII Psia Edukacja z Czechowic-Dziedzic:
Zajęcia dedykowane są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci dowiedzą się: • w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa • jak zachować się w sytuacji, gdy pies zaatakuje • czym jest mowa ciała psa (najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy) • o czym należy pamiętać idąc na spacer z psem • jak bezpiecznie bawić się z psem • jak prawidłowo nakarmić psa • jaką role odgrywa pies w społeczeństwie (ratownik, policjant, strażak,terapeuta, przyjaciel) • w zajęciach uczestniczy pies