Relacja z Dnia Profilaktyki

opublikowane: 9 kwi 2017, 04:24 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 9 kwi 2017, 04:25 ]
7 kwiecień…niby to zwyczajny piątkowy dzień…a jednak dla uczniów MSP 6 dzień spędzony nieco inaczej niż z książką bądź przy tablicy.

W Światowym Dniu Zdrowia, który również przypada na dzień 7 kwietnia, zorganizowaliśmy Dzień Profilaktyki… dzień, w którym wszyscy uczniowie od kl. 0 do kl. VI uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach zorganizowanych dla uczniów.

Uczniowie klasy 0 i kl. I wraz z aktorami Teatru Ciastuś z Zabrza zapoznali się z niebezpieczeństwami jakie mogą ich spotkać przy kontakcie z nieznajomymi osobami w przedstawieniu O co temu Panu chodzi. Przedstawiono dzieciom sposoby jak uchronić się i powiedzieć NIE w sytuacji zagrażającej.

Ponadto pies Largo z Centrum Edukacji z Czechowic - Dziedzic zaprezentował uczniom czym jest mowa ciała psa, w jakich sytuacjach nie należy podchodzić do psa, jak zachowywać się w sytuacjach, gdy pies zaatakuje. Efektem zdobytej wiedzy, są prace wykonane przez uczniów, które można oglądać w klasach, w szkole.

Uczniowie kl. II zapoznali się wspólnie z aktorami z Teatru Moralitet z Krakowa z zasadami zachowania się w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Później również uczestniczyli w zajęciach z psem Largo z Centrum Edukacji. Swoją wiedzę wykorzystali na zajęciach warsztatowych tworząc plakaty na temat właściwych, bezpiecznych zachowań.

Uczniowie kl. III dzięki przedstawieniu SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia. Informacje w tym temacie wzbogaciła dziewczynom kl.III dietetyczka, a chłopcom – rehabilitant …. a potem uczniowie robili PYSZNE, ZDROWE, KOLOROWE kanapki, którymi zajadaliśmy się wszyscy wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.

Kl. IV dzień profilaktyki spędziły na warsztatach z psychoterapeutą, który zapoznał uczniów jak jedzenie, odpowiedni dobór potraw, składników wpływa na zdrowie psychicznie dzieci/młodzieży „Wiem, co jem”. Wiedzę wzbogacił pan rehabilitant, dietetyczka.

Kl. V uczestniczyły w prelekcji i przedstawieniu przygotowanym przez aktorów teatru EDU – ART z Krakowa na temat agresji – Agresji – mówimy NIE. Aktorzy przedstawili kilka scenek między kolegami. Aktorzy po każdej scence omawiali zaistniałe sytuacje z uczniami, wspólnie ustalali jakie problemy były przedstawione, jakie zachowania należy wyrzucić do kosza. Formę warsztatową wzbogacił rehabilitant, przedstawiając uczniom trochę wiedzy medycznej na temat urazów, stłuczeń jako efekt oddziaływań agresywnych, niebezpiecznych, brawurowych. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali na plakatach, które robili w grupach.

Kl. VI jako najstarsza grupa w szkole zagrożona prowokacjami grup, zachętą do spróbowania używek uczestniczyła w prelekcji, a potem w przedstawieniu Inna Strona życia. Swoje spostrzeżenia, doświadczenia uczniowie wykorzystali przy określaniu swoich wartości w życiu tworząc Kryształ Wartości.

Mamy nadzieję, że dzień spędzony inaczej, również przyczyni się do tego, że od jutra będzie inaczej… bo wiem więcej, umiem więcej, rozumiem więcej….

tekst: mgr Ewa Czapelka
zdjęcia: nauczyciele MSP6