Po raz drugi obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia

opublikowane: 22 mar 2012, 05:24 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 5 kwi 2012, 12:20 ]
Miś to jedna z najbardziej znanych i lubianych zabawek wszystkich dzieci. 25 listopada 2002 r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, został ustanowiony Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Niewiele osób wie, że pierwszego pluszowego misia uszyła pod koniec XIX wieku w Niemczech Margarete Steiff. Jej siostrzeniec założył firmę produkującą różne pluszowe zabawki, które później eksportowano do Ameryki. Tam właśnie miś stał się bardzo popularny i to dzięki prezydentowi Theodorowi Rooseveltowi. W 1902 r. - sam będąc myśliwym - sprzeciwił się zastrzeleniu małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Cukiernik z Brooklynu Morris Michton postanowił wykorzystać zdrobniałe imię prezydenta i zaczął sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

W ubiegłym roku po raz pierwszy obchodziliśmy to święto - przeczytaj relację i zobacz zdjęcia. W tym roku przewidziana jest specjalna galeria z wierszami o misiach wzbogacona o zdjęcia wykonane w ubiegłym roku, "słodka" loteria fantowa oraz gofry, które będzie można kupić na specjalnym stoisku. Tradycyjnie też w tym dniu wszyscy przynosimy pluszowe misie.

Opracowała: mgr Katarzyna Sołtysik-Andrysiak

Comments