Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika

opublikowane: 22 mar 2012, 03:16 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 6 kwi 2012, 00:56 ]
We wtorek 2 lutego 2010 roku pierwszoklasiści oficjalnie zostali przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki szkolnej. Nie było to jednak takie łatwe.

Do biblioteki wprowadziły uczniów baśniowe postacie, które towarzyszyły im podczas całej ceremonii.

Na początku nastąpiło sprawdzenie wiadomości ze znajomości baśni. Uczniowie odgadywali zagadki oraz rozpoznawali ilustracje dotyczące różnych baśniowych postaci. Usłyszeli "Skargę książki" i zapoznali się z pierwszym pomieszczeniem biblioteki - czytelnią.

W drugim pomieszczeniu czekała na nich królewna. Niestety powitała pierwszaków swoim słodkim chrapaniem, ponieważ spała. Jeden ze zniecierpliwionych uczniów nie mógł się powstrzymać i postanowił obudzić ją pocałunkiem. Śmiechu było co niemiara.

W trzecim pomieszczeniu wiało chłodem. Tam swoją siedzibę miała Królowa Śniegu. Kiedy uczniowie zajrzeli do niej była pochłonięta wymyślaniem zadań dla Kaja.

Wreszcie nadszedł czas na złożenie uroczystej przysięgi potwierdzonej odciskiem kciuka na zapisanej kopii przysięgi. Później baśniowe postacie cierpliwie pomagały w wyborze pierwszej książeczki.

Na koniec były niespodzianki. Najaktywniejsze dzieci otrzymały gipsowe figurki, a wszyscy nowi czytelnicy zakładki do książki.

Tekst przygotowała: mgr Katarzyna Sołtysik-Andrysiak