Obchody Narodowego Święta Niepodległości

opublikowane: 15 lis 2017, 12:25 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 15 lis 2017, 12:27 ]
Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyła się akademia dla uczniów klas 3-5 upamiętniająca to ważne wydarzenie.

Akademię przygotowała pani mgr Alicja Alikowska-Woźnica wraz z uczniami klasy 5a, a pieśni historyczne przygotował chór szkolny pod kierunkiem pani mgr Elżbiety Płonki.

Delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły wraz z panem dyrektorem wzięła również udział w uroczystej mszy świętej 11 listopada, a następnie złożyła kwiaty przy pomniku Powstańców Śląskich. Poczet sztandarowy oddał hołd tym wszystkim, którzy oddali życie walcząc o wolność Polski.

Warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze informacje dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiĕgne, na północny-wschód od Paryża, przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów – Austro-Węgry. Symptomy te stały się sygnałem do działań niepodległościowych dla Polaków; w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, w Lublinie rząd Ignacego Daszyńskiego. Rozbrajano garnizony niemieckie stacjonujące na terenach tzw. „Kongresówki”. 10 listopada do Warszawy powrócił z internowania Komendant I Brygady Legionów Polskich Józef Piłsudski. Powrócił jako mąż opatrznościowy a Rada Regencyjna przekazała mu pełnię władzy państwowej i zdecydowała o przekazaniu naczelnego dowództwa nad wojskiem.

Do roku 1921 trwały walki o granice Rzeczypospolitej i dopiero w następnych latach pojawiły się pierwsze formy świętowania odzyskania niepodległości, przy czym koncentrowano się bardziej na przypominaniu sukcesów militarnych niż politycznych. Odsłaniano pomniki bohaterom walk o niepodległość Ojczyzny, wręczano sztandary jednostkom wojskowym, odbywały się defilady i rewie wojskowe. W listopadzie 1925 roku nastąpiło złożenie prochów Nieznanego Żołnierza pod arkadami Pałacu Saskiego. Uroczystości odbywały się na terenie całego kraju, szczególnie uroczyście obchodzono je we Lwowie, połączone ze świętowaniem takiej samej rocznicy obrony miasta. W 1934 roku po raz ostatni defiladę na Polu Mokotowskim w Święto Niepodległości odebrał Marszałek Piłsudski. Do 1936 r. 11 listopada był głównie świętem wojska. Dopiero 11 listopada w 1937 roku obchodzony był jako święto państwowe - Dzień Niepodległości.

W latach wojny i okupacji Polacy na wojennym wychodźstwie zachowali obyczaj i tradycję narodowego świętowania 11 listopada. Na ziemiach obu okupacji Polskie Państwo Podziemne starało się upamiętnić ten dzień na miarę możliwości. Po zakończeniu II wojny światowej święto 11 listopada było jeszcze świętowane, ale już od 1946 r. zastąpiło je święto 22 lipca. Mimo to w wielu środowiskach dzień ten był obchodzony w dalszym ciągu jako rocznica odzyskania niepodległości. W 1989 roku Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej restytuował dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

zdjęcia i filmiki z akademii: K. Rakowicz
zdjęcia z uroczystości miejskich: A. Łyko (portal iknurow.pl)