Obchody 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina

opublikowane: 22 mar 2012, 03:32 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 5 kwi 2012, 13:37 ]
Z okazji 200 rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora rok 2010 ogłoszony został Rokiem Fryderyka Chopina. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego wyjątkowego jubileuszu.

10 marca 2010r. zorganizowany został wyjazd do Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie 132 naszych uczniów uczestniczyło w koncercie edukacyjnym "Szczytna zdatność, geniusz muzyczny ...", mając możliwość usłyszenia m. in. koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina. Głównym bohaterem programu był pianista, zdobywca czwartego miejsca podczas X-tego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Eugene Indjić, a towarzyszyła mu orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Jerzego Koska. Zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów koncert był dużym przeżyciem. Ale to nie jedyne emocje, które towarzyszą naszej społeczności szkolnej w tym jubileuszowym roku.

Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w quizie poświęconym życiu i twórczości tego wielkiego kompozytora. Natomiast wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję włączyć się w XX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcej Twórczości Plastycznej pod Patronatem Polskiego Komitetu do Spraw UNESCO organizowany przez Dom Kultury w Goleniowie zatytułowany "Inspirowane muzyką Chopina", podczas którego starali się wyrazić - w formie prac plastycznych - emocje, których źródłem była dla nich muzyka tego kompozytora. Wkrótce prace zostaną przesłane do organizatora konkursu, a tymczasem efekty można podziwiać w galerii utworzonej w naszej szkole. Dodatkowo wielu uczniów wykonało albumy poświęcone Fryderykowi Chopinowi, które aktualnie również są ozdobą naszej wystawy.

Mamy nadzieję, że te i kolejne inicjatywy zainspirowane Rokiem Chopinowskim przybliżą uczniom naszej szkoły postać wybitnego kompozytora i pozwolą zachwycić się jego muzyką.

Tekst przygotowała: mgr Elżbieta Płonka