"A na ziemi tego roku było tyle wrzosu na bukiety...". Konkurs wiedzy o obronie Westerplatte - byliśmy tam!

opublikowane: 27 kwi 2014, 12:32 przez Katarzyna Rakowicz   [ zaktualizowane 27 kwi 2014, 12:33 ]
Dnia 09.04.2014 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o obronie Westerplatte. Z Knurowa na turniej pojechały 2 szkoły, pozostałe drużyny  były rezprezentantami gliwickich podstawówek. Z naszej szkoły wystartowała trzyosobowa drużyna w składzie dziewcząt z klasy 6b: Oli Baron, Zosi Chołuj, Oliwii Niedworok. Jako kibice grupę wspierały na widowni koleżanki z klasy: Sandra  Szczelina i Karolina Witkowska. Pomoc w przygotowaniu dziewczynek oraz opiekę  w czasie turnieju sprawowała pani mgr Dagmara Mokrzycka-Filipowicz.

Dla przypomnienia: 1 września 1939r. właśnie na półwyspie Westerplatte w Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa. To tam o godzinie 4:48 niemiecki okręt "Schleswig-Holstein"zaczął ostrzeliwać polską bazę. Żołnierze dzielnie bronili ziemi polskiej, białą flagę wywiesili dopiero po 7 dniach wytężonej walki.

Wydarzenia te szczegółowo opisane zostały w książce Krzysztofa Zajączkowiego, jak również w komiksie Karola Wyszykowskiego oraz w filmie "Westerplatte" z 1967 roku. Echo tej historii widać również w znanym dobrze szóstoklasistom wierszu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte". Z tych właśnie źródeł uczniowie przygotowywali się do turnieju. A pytania były trudne i bardzo szczegółowe. Dziewczęta solidnie przygotowały się do konkursu i mimo że nie zajęły miejsca na podium, godnie reprezentowały naszą szkołę. Na 16 pytań, nie znały odpowiedzi jedynie na 4. Dyplomy za uczestnictwo dziewczęta odbierały z rąk autora historycznych książek, pana dra Zajączkowskiego. Warto wspomnieć, że spośród 11 drużyn biorących udział w imprezie zwyciężyli uczniowie innej knurowskiej szkoły, MSP 4 ze Szczygłowic. Gratulujemy!

Sala gimnastyczna szkoły organizującej konkurs na tę okazję zamieniła się w "małe Westerplatte": pomieszczenie udekorowano na styl militarny, drużyny odpowiadały ze stanowisk, których nazwy wzięły się od autentycznych placówek z historycznego miejsca  na półwyspie Westerplatte, np. "Wartownia nr 1", "Fort", "Schron" czy "Koszary". Ponadto uczniowie SP 8  umilali czas gościom różnymi atrakcjami, np. przebrane w wojskowe mundury uczennice wykonały taniec wojenny. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z imprezy!

To było niesamowite przeżycie, które na pewno długo pozostanie w pamięci uczestników, zwłaszcza że gośćmi honorowymi były osoby spokrewnione z Obrońcami Wybrzeża. Warto pamiętać o bohaterskich westerplatczykach, jak i o wojnie w ogóle. W końcu prawdę głosi powiedzenie: "Historia nauczycielką życia"......

tekst i zdjęcia: Dagmara Mokrzycka-Filipowicz